XIII. OŽIVENÍ TRADICEČlánky


1.1. Interlignum Deštné v Orlických horách

V Deštném v Orlických horách na Dříši, v těsné blízkosti památníku JUDr. Jindřicha Štemberky a známé horské boudy Panorámy, naproti roubenému Jiráskovu domu, je umístěna galerie dřevěných soch ve volné přírodě. Na smaragdovém koberci travnaté plochy vévodí 14 monumentů sochařské tvorby. Představují výtvarný názor skupiny domácích i zahraničních sochařů první poloviny devadesátých let 20. století. Galerie dřevěných soch vznikla v rámci čtyř ročníků mezinárodního sochařského sympozia, nazvaného Interlignum Deštné v Orlických horách, které proběhly v letech 1992 - 1996.
celý článek

1.2. Volarské slavnosti

Město Volary bylo v minulosti a je i dnes známo rozsáhlým dřevozpracujícím průmyslem. Už v dávné minulosti bylo centrem zpracování dřeva, zde žilo mnoho řemeslníků, kteří vyráběli různé výrobky z kvalitního šumavského dřeva. Byla tu stará a nová pila, bednárna, dílna na sesazování dýh, truhlářské provozy. Mnoho lidí se živilo prací se dřevem a od roku 1873 zde dokonce působila odborná dřevoobráběcí škola.
celý článek

1.3. Mezinárodní workschop v Klášteře Hradiště nad Jizerou (1996 - 1997)

V roce 1996 a 1997 se uskutečnily dva ročníky mezinárodního sochařského sympozia „Výtvarné umění, příroda a země Klášter Hradiště nad Jizerou“.
celý článek

1.4. Řezbářské kurzy ve Volarech (1994 - 2006)

Řezbářské kurzy ve Volarech, vycházejí z dlouhodobé řezbářské tradice. Iniciátor Ivo Stehlík získal pro realizaci zamýšlených odborných kurzů dokonce akademického sochaře Štefana Sukupa, ředitele školy a učitele oboru řezbářství a tvarování dřeva Mikuláše Havlíka, Václava Nováka a Karla Poupěte. Časem se k nim přidala Kateřina Fajfarová. Mikuláš Havlík připravil návrh vzorového čerta jako loutky a potřebné přířezy k jeho zhotovení. Všichni učitelé vymysleli koncepci kurzu, přivezli nářadí, materiál a odhodlání k zdárnému uskutečnění.
celý článek

1.5. Křivořezání na Křivoklátu (1996 - 2006)

Jde o pracovní setkání lidí milujících a obdivujících dřevo jako materiál. Řezbářské sympozium se koná každoročně na nádvoří kouzelného hradu Křivoklát s poetickým názvem Křivořezání.
celý článek