IX. LIDOVÍ ŘEZBÁŘI, ŘEMESLNÍ MISTŘI A UMĚLCIČlánky


1. Řezbáři

Svým uměleckým zpracováním dřeva se někteří truhláři specializovali na řezbářské práce, a tím vznikl nový obor - řezbářství. Řezby dřeva nacházíme u všech národů již na počátku lidské kultury. Podstata tvorby řezbáře spočívá v tom, že všechny výtvory vznikají odebíráním hmoty - dřeva. V řezbářských dílnách vznikaly světské či sakrální sochy, plastické deskové obrazy, reliéfy, vyřezávaný nábytek, luxusní výrobky či předměty k dennímu použití pro domácnost nebo osobní potřebu.
celý článek

1.1. Dláta a palice

Dláta a palice jsou základními nástroji, se kterými řezbář pracuje. Dlát je obrovské množství různých druhů, které se od sebe liší velikostí, tvarem a profilem ostří. Dlát a jejich tvarů je prý tolik, že mezi ně patří i taková, která se používají jen jedenkrát v životě. Prý právě proto nesmí chybět v kolekci.
celý článek

1.2. Dřevo musí být dobře vyschlé a vyzrálé

Tradičním materiálem pro řezbářskou práci je lipové dřevo. Je dobře zpracovatelné, neštípe se, je poměrně měkké a nepříliš těžké.
celý článek

1.3. Povrchové ošetření

Je vhodné výrobek napustit lněným nebo terpentýnovým olejem a přírodními vosky, například včelím voskem a parafínem.
celý článek

1.4. Řezači a obrazníci ze 14. a 15. století

Mezi uměleckými řemeslníky působili řezbáři, kterým se říkalo ve 14. a 15. století řezači a zhotovitelům dřevěných plastik obrazníci. Ti se obvykle ztratili v seznamech malířů, takže o jejich působnosti nacházíme jen sporadické informace.
celý článek