VI. SEKERNÍCI A JEJICH MISTROVSTVÍČlánky


1. Sekerníci

Sekernictví je řemeslo, které bylo v minulosti ve značném rozkvětu. Jeho příslušníci se zabývali stavbou vodních kol a mlýnských strojů.
celý článek

1.1. Předchůdci strojních inženýrů

Sekernické řemeslo představuje zkušenosti a výrobně technické předpoklady předešlých kategorií stále se rozvíjející náročné řemeslné práce. Tradiční rukodělná práce je příznačná výstavbou různých vodních děl a mostů, hnacího i mlecího zařízení, složení vodních a větrných mlýnů, dřevěného vybavení hamrů, valch, pil a těžkých žentourů. Jeho šíře, rozsah a náročnost představuje ve feudálním období dřevařskou technickou špičku. V rámci sekernického řemesla se uplatňují a rozvíjejí všechny zkušenosti a výrobně technické předpoklady minulých generací.
celý článek

1.3. Dílna sekerníka na Veselém Kopci

V areálu SLS Vysočina je umístěna v jednoduché roubené kolně s čelními vraty sekernická dílna, současně na její půdě bývala sýpka. Objekt pochází z Oldřetic (Chrudimsko).
celý článek

1.4. Výběr dřeva

K výrobě pastorků, palečního kola, palců a dalších součástí sekerníci velmi pečlivě vybírali dřevo. Především záleželo, jaká síla působila na výrobek, v úvahu brali také odolnost vůči vlhkosti. Nejčastěji používali dřevo dubové, borové a modřínové.
celý článek